| Biserica Sf. Apostoli Udeni
| ||||||||
| Religie: | Ortodox | |||||||
| Localitate: | Udeni | |||||||
| Comună: | Sârbeni | |||||||
| Județ: | Teleorman | |||||||
| Cod poștal: | 147312 | |||||||
| Telefon: | NU deținem nr. de Telefon (al preotului sau parohiei)... | |||||||
| Adresa de e-mail: | NU deținem adresa de e-mail... | |||||||
| Adrese utile: | episcopiaalexandriei.ro, www.cjTeleorman.ro, tr.prefectura.mai.gov.ro | |||||||
| Hram: | Sf. Ap. Petru și Pavel | |||||||
| Detalii: | Biserica parohiei Udeni a fost construită din zid între anii 1833 1838, pe locul unei alte biserici, probabil din lemn, care a fost dărâmată. Un document din primele decenii ale sec. al XIX lea vorbește de existența unei biserici în această parohie înainte de 1859. La aceea dată, anii 1833 1838, parohia Udeni era alcătuită din 85 familii de țărani, stabiliți pe moșia paharnicului Radu Fărcășanu. Biserica avea hramul Sfântul Ioan Botezătorul, iar ca preoți slujitori găsim pe , , Stoian sin Stănilă, Stan sin Călin, ce șade la satul Sârbi ot Gratia, iar cântăreț era Ion Mladin. La anul 1858 biserica era ruinată, iar credincioșii de aici s-au apucat să ridice o alta din zid. Bisericii i s-a dat hramul Sfinților Apostoli Petru și Pavel. Această biserică era măruntă, în formă de navă, cu pridvorul de scândură și acoperișul cu șindrilă. După 68 de ani de la zidirea ei au apărut crăpături în ziduri, fapt ce impune să se facă unele reparații. De aceea în anul 1927 credincioșii parohiei au hotărât să o repare. Întrucât nu aveau preot paroh, Udenii ținând de parohia Sârbeni, cel care s-au ocupat cu reparația a fost Consiliul Parohial. Cu ocazia acestei reparații s-au înălțat zidurile, iar în loc de șindrilă a fost acoperită cu tablă galvanizată. De asemenea în locul pridvorului din scândură au făcut altul nou, mai mare, din zid. Pictura interioară a fost executată în ulei de către pictorul Nicolae Tomescu, din Brezoaiele. De remarcat faptul că din pisanie nu s-a păstrat nimic. S-a făcut o nouă reparație, în anul 1965. Cu această ocazie s-au întărit zidurile șubrezite cu patru stâlpi de susținere din ciment, iar unde zidurile au avut crăpături, au fost astupate cu pene din fier și din beton. Tot acum s-au făcut uși la altar de ieșire afară, iar la catapeteasmă s-au făcut ușile diaconești, înainte fiind doar niște perdele din pânză. În interior s-a înlăturat vechea pictură, s-au aplicat tencuieli noi și a fost pictată de pictorul Constantin Blendea, din București, cum reiese din actele bisericii și tradiție, neavând pisanie. În 1992 acesta reconstruiește stâlpii de susținere de la intrarea în biserică, iar în anul 1997 spală pictura. [PICTURA] În 1927, pictura interioară a fost executată în ulei de către pictorul Nicolae Tomescu, din Brezoaiele. În anul 1965, pictura a fost refăcută de către Constantin Blendea, din București. În anul 2005 se restaurează pictura de către pictorul Tănase Stelian din Gratia. | |||||||
| Nr. vizualizări: | 4242 | |||||||
| Data ultimei vizualizări: | 2026-06-25 08:56:04 | |||||||
| Data ultimei actualizări: | 2025-01-09 12:20:19 | |||||||
| Data încărcării pe sit: | 2006-07-09 08:51:51 | |||||||
| Nr. Mesaje: | 0 | |||||||
| Nr. Fotografii: | 1 | |||||||
Clic pe fotografii pentru a le vedea ăn format mărit!
Vedere de ansamblu |
Timp total: 0.03s...
[]:1